בלוג

מחירי הדמיות

תמחור הדמיות אדריכליות נקבע על ידי מס' רב של גורמים, וכיוון שלא פעם אני נתקל בלקוחות שאינם מבינים את מורכבות הנושא, החלטתי במאמר הנוכחי לעשות קצת סדר בכול הגורמים שמשפיעים על תמחור ההדמיות.

ישנם 10 סעיפים שמשפיעים של התמחור:

  • הניסיון והותק של איש ההדמיות
  • סוג ההדמיות המבוקש – יום\לילה, פנים\חוץ, מבטים שחוזרים על עצמם באותו חלל או מבטים ייחודיים
  • מורכבות המבנה\הפרוייקט (ולא בהכרח גודל המבנה)
  • האם התכנון סופי כולל עיצוב ו\או פיתוח שטח ?
  • האם ישנם אלמנטים שאינם סטנדרטיים או שנדרשים פריטים ספציפיים
  • אופי פיתוח השטח הנדרש
  • דדליין
  • האם יש מודל מוכן מהמשרד האחראי על הפרוייקט ומה רמת הגימור שלו
  • אופי התשלום – תשלום מיידי או בשוטף+30\60
  • האם נדרשת גם אנימציה

הניסיון והותק של איש ההדמיות

אולי זה קצת טריוויאלי לכתוב את זה, אבל הרבה פעמים אנשים שוכחים שלאנשי הדמיות עם ותק וניסיון יש יתרון גדול על אנשי הדמיות מתחילים, והניסיון הזה בהחלט מתבטא במחיר פר שעת עבודה. איש הדמיות ותיק יידע לעבוד מהר יותר, לפתור בעיות שצצות מהר יותר, לתת פתרונות טובים יותר ללקוח ובסופו של דבר גם להוציא הדמיות איכותיות יותר.

זה לא אומר שלאנשי הדמיות מתחילים אין מקום בשוק – הרבה פעמים לא נדרשות הדמיות סופר-איכותיות ובדיוק לנישה הזאת נכנסים אנשי הדמיות שרק מתחילים ללמוד את רזי המקצוע.

סוג ההדמיות המבוקש

תמיד צריך להתחשב בסוג ההדמיות המבוקש – הדמיות בתאורת ערב\שקיעה יעלו יותר מהדמיות בתאורת יום כיוון שהתאורה בסצנה התלת מימדית הרבה יותר מורכבת. אם ישנם כמה מבטים על אותו חלל, או כמה מבטים על אותו מבנה – המבט הראשון יהיה היקר ביותר, השני קצת זול יותר, השלישי עוד יותר זול וכו', עד לרף מינימום מסויים.

מורכבות המבנה\הפרוייקט (ולא בהכרח גודל המבנה\פרוייקט)

כאשר אנחנו רוצים לבצע הדמיות של פרוייקטים מורכבים מבחינה אדריכלית\עיצובית גם העבודה מורכבת יותר כיוון שיש לשים לב להרבה פרטים קטנים ולדייק בביצוע שלהם. מצד שני, גודל הפרוייקט הוא לא בהכרח מדד לכמה עבודה תהיה בביצוע ההדמיות. תחשבו על 2 דירות שצריך לבצע להם הדמיית פנים – דירה אחת גדולה בסגנון מודרני מינימליסטי ודירה שנייה קטנה יותר בסגנון כפרי. בסגנון מינימליסטי אין הרבה פרטים בחלל, אין הרבה חומרים בשימוש ורוב החלל הוא לבן ונקי, מה שאומר שלאיש ההדמיות אין הרבה עבודה בבניית הסצנה התלת מימדית, לעומת דירה קטנה יותר בסגנון כפרי היכן שיש הרבה יותר פרטים שצריך להכניס לסצנה התלת מימדית והרבה יותר חומרים לביצוע.

האם התכנון סופי וכולל עיצוב ו\או פיתוח שטח ?

לפעמים יש צורך בהתחלת העבודה על ההדמיות לפני שישנו תכנון סופי של הפרוייקט. במקרה כזה התהליך הנדרש עד להפקת ההדמיות הסופיות הוא ארוך יותר כיוון שהתכנון משתנה תוך כדי העבודה ואיש ההדמיות יבצע הרבה סבבי תיקונים עד לקבלת ההדמיות הסופיות.

מקרים דומים נוספים הם מקרים בהם צריך להפיק הדמיות פנים לדירה אך אין עיצוב פנים מוכן – במקרה כזה איש ההדמיות ממלא גם תפקיד של מעצב פנים. תפקיד נוסף = תוספת תשלום.

האם ישנם אלמנטים שאינם סטנדרטיים או שנדרשים פריטים ספציפיים

אנשי הדמיות מחזיקים ספריות גדולות של מודלים מכול הסוגים ושל טכסטורות וחומרים מסוגים שונים על מנת לייעל את תהליך הפקת ההדמיות. חלק מהספריות האלה ניתנות לקנייה אונליין ואת השאר אנשי ההדמיות בונים לבד ואוספים לאורך השנים.

אם נדרשים פריטים ספציפיים להדמיות (פריט ריהוט מסויים, פריט עיצובי מסויים, שיח ספציפי וכו') יש לייצר את הפריטים הללו במיוחד וזה תהליך שיכול לקחת בין מספר דקות לבין שעות רבות. בזמן תמחור הפרוייקט חייבים להתייחס לפריטים שכאלה ולכמות הזמן שייקח לייצר אותם.

אופי פיתוח השטח הנדרש

כשעובדים על הדמיות חוץ יש חשיבות גדולה לעובדה האם פני השטח הם מישוריים או שישנה טופוגרפיה משופעת שצריך לבנות. טופוגרפיה משופעת לוקחת יותר זמן לביצוע, ובניגוד לטופוגרפיה מישורית, בד"כ יש גם קירות תמך שצריך לבנות בסצנה התת מימדית.

דדליין

פרוייקט עם דדליין לחוץ דורש מאנשי ההדמיות עבודה ארוכה יותר בכול יום – מה שנקרא "שעות נוספות" אצל שכירים, לפעמים הדדליין גם ידרוש עבודה במהלך הסופ"ש ולפעמים הוא אפילו ידרוש דחייה של פרוייקטים אחרים. לכול אלה כמובן שיש השפעה על המחיר.

האם יש מודל מוכן מהמשרד האחראי על הפרוייקט ומה רמת הגימור שלו

פעמים רבות כאשר משרדי האדריכלים מתכננים פרוייקט מסויים הם בונים מודל תלת מימדי פשוט של הפרוייקט ולפעמים המשרד יכול להעביר את המודל לאיש ההדמיות, מה שיכול לקצר את זמני העבודה ולהוזיל עלויות ללקוח.

אופי התשלום – תשלום מיידי או בשוטף+30\60

זה סעיף ייחודי למדינת ישראל. אין כאן הרבה על מה להרחיב רק לציין את העובדה שכאשר אדם\משרד מבצעים עבודה מסויימת מגיע להם תשלום על אותה עבודה בזמן סביר. כאשר התשלום מגיע רק חודשיים שלושה לאחר סיום ביצוע העבודה, בהחלט מגיע לקבל את התשלום עם ריבית כולשהיא – או במילים אחרות לתת הצעת מחיר קצת יקרה יותר.

 

האם נדרשת גם אנימציה

הפקת אנימציה דורשת עבודה הרבה יותר ארוכה מהפקת הדמיות סטילס והעלויות של אנימציות מגיעות בד"כ לעשרות אלפי שקלים.

דילוג לתוכן